Prowadzenie robót wysokościowych wymaga skorzystania ze sprzętu, który dostarczy do miejsca wykonywania prac fachowców i potrzebne im narzędzia oraz materiały. Wśród urządzeń przeznaczonych do tego typu zadań znajdują się różne rodzaje podnośników montażowo-instalacyjnych, w tym podesty koszowe i nożycowe. Różnią się one od siebie swoimi możliwościami i sposobem funkcjonowania. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Charakterystyka podestów ruchome z mechanizmem nożycowym

Podesty z mechanizmem nożycowym są wyposażone w platformę roboczą, która przemieszcza się w górę dzięki specjalnemu układowi odpowiedniej liczby par ramion w układzie X. Są one osadzone na jezdnym podwoziu. Ruch całości jest wymuszany przez siłowniki hydrauliczne. W przypadku podestów nożycowych platforma może przemieszczać się jedynie w pionie. Zaletą podestów nożycowych jest to, że można z nich korzystać wewnątrz pomieszczeń. Ograniczeniem jest fakt, że dotarcie do miejsc położonych poza obszarem obejmowanym przez szerokość podestu wymaga zmiany miejsca ustawienia urządzenia. Przy niektórych zadaniach wadą okaże się też mały pułap maksymalny. Zaletą będzie natomiast stosunkowo duże dopuszczalne obciążenie.

Co wyróżnia podesty ruchome koszowe?

Podesty koszowe to urządzenia, w których kosz jest umieszczony na wysięgniku przegubowo-teleskopowym. Łączy się on z obrotową platformą, dzięki czemu kosz może się przemieszczać zarówno w osi pionowej, jak i w płaszczyźnie poziomej. Sprzęt tego rodzaju może osiągać duże maksymalne wysokości podnoszenia oraz zwykle ma znaczny wysięg. Mechanizm jezdny może wykorzystywać silnik spalinowy lub elektryczny napędzający układ hydrauliczny odpowiedzialny za funkcjonowanie całości. Poza podnośnikami z podwoziami kołowymi oferowane są też podnośniki gąsienicowe.