Podnośniki koszowe to urządzenia, które pomagają w robotach wysokościowych, transportując pracowników wykonujących zadania do dowolnego miejsca leżącego w granicach ich maksymalnego wysięgu i pułapu. W zależności od specyfiki prowadzonej działalności sprzęt tego typu można kupić, dostępna jest również opcja wynajmu podnośników koszowych. Przekonajmy się, dlaczego podnośniki okażą się przydatne oraz sprawdźmy, na którą z możliwości warto się zdecydować.
Dlaczego warto korzystać z podnośników koszowych?
Podnośniki koszowe są niezastąpione przy wykonywaniu prac na wysokości, gdyż ze względu na swoją konstrukcję są w stanie nie tylko podnieść operatora na potrzebny pułap, ale także przemieszczać go w płaszczyźnie poziomej, docierając do różnych punktów bez konieczności zmiany miejsca, w którym ustawiono urządzenie. W przypadku podnośników na gąsienicach plusem będzie również możliwość rozstawienia sprzętu w niemal dowolnym miejscu z uwagi na o wiele mniejsze gabaryty, niż gdy chodzi o podnośniki samochodowe, a także równomierny rozkład obciążeń, co ogranicza ryzyko uszkodzenia podłoża.
Zakup czy wynajem – co opłaca się bardziej?
Zakup gąsienicowego podnośnika koszowego będzie opłacalny w przypadku firmy, która zajmuje się prowadzeniem prac instalacyjno-montażowych np. związanych ze wstawianiem przeszkleń, zakładaniem klimatyzatorów lub wykonywaniem usług dekarskich. Będzie przydatny wszędzie tam, gdzie sprzęt musi dotrzeć do miejsca z ograniczonym dostępem np. z uwagi na wąski przejazd czy dojazd, który nie może być nadmiernie obciążany. Sprawdzi się także tam, gdzie trzeba wykonywać prace wysokościowe wewnątrz obiektów, np. w centrach handlowych, obiektach sakralnych lub halach sportowych. Wynajem podnośnika będzie jednak o wiele bardziej opłacalny, jeżeli będzie używany jedynie okazjonalnie. Warto też pamiętać, że do korzystania z podnośnika niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień wydawanych przez UDT, powinien je mieć wyłącznie operator, w koszu może mu więc towarzyszyć także inna osoba, która powinna jednak ukończyć szkolenie BHP z uwzględnieniem prac wysokościowych.
Czytaj dalej: Jakie obowiązują uprawnienia na podnośniki koszowe?