Małe dźwigi, czyli mini żurawie, zrewolucjonizowały rynek budowlany. W porównaniu ze standardowymi żurawiami, czy dźwigami budowlanymi, mini żurawie wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami. I to właśnie sprawia, że znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia ciężkiego sprzętu. I niech nie zmyli nikogo słowo „mini” w nazwie. To urządzenia, które, chociaż są kompaktowe to przy tym zwrotne, precyzyjne, nowoczesne i mocne.
Dlaczego mini żuraw?
Jak już wspomnieliśmy, mini żurawie najczęściej wykorzystywane są jako doskonała alternatywa dla dużych i ciężkich maszyn budowlanych, które nie wszędzie się zmieszczą i nie na każdej nawierzchni mogą pracować. To, że mini żurawie są mniejsze od tradycyjnych dźwigów samojezdnych, to tak naprawdę ich atut. Są przez to bardziej uniwersalne. Można je zastosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz różnych obiektów. Z powodzeniem działają na ograniczonej przestrzeni. Sprawdzają się również podczas prac montażowych czy rozbiórkowych. Ich cechą charakterystyczną – oprócz małych gabarytów – jest również stosunkowo niewielki nacisk na podłoże, doskonała zwrotność oraz stabilność. Gwarantują przy tym, wydajność, łatwość obsługi i spory wyciąg roboczy. Co ciekawe, niektóre mini żurawie mają udźwig nawet do 3,83 tony, a ich maksymalny zasięg roboczy wynosi do 16 metrów. Nic dziwnego, że znajdują obecnie coraz szersze zastosowanie w bardzo wielu przedsiębiorstwach budowlanych, transportowych, a nawet podczas prywatnych remontów.
Kiedy warto wynająć mini żurawia
Oczywiście na dzisiejszym rynku nie ma problemów z zakupem mini żurawia. Wybór producentów i modeli jest naprawdę spory. Można kupić nową maszynę, ale także poszukać używanej i sprawdzonej przez profesjonalny serwis. Pozostaje tylko pytanie, czy czasem nie lepiej wynająć mini żurawia. Zakup tego urządzenia to korzystna opcja dla większych przedsiębiorstw, które ze sprzętu mają zamiar korzystać regularnie, świadcząc usługi budowlane, remontowe czy konserwacyjne. Wówczas rzeczywiście opłaca się zainwestować w solidną maszynę, która w każdej sytuacji będzie do dyspozycji. Natomiast i wynajem tego typu sprzętu ma sporo plusów i cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Z tej opcji korzystają zarówno mniejsze firmy budowlane czy remontowe, jak i większe przedsiębiorstwa, które chcą przed zakupem przetestować sprzęt w różnych sytuacjach. Wynajem to także idealna opcja w sytuacji, kiedy mini żurawia będziemy potrzebować sporadycznie, często do realizacji pojedynczych zleceń. Musimy przecież pamiętać, że takie urządzenie wiąże się z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi, takimi jak dokonywanie regularnych przeglądów, dokumentacja dla Urzędu Dozoru Technicznego czy zakup części zamiennych i konserwacja całego urządzenia. Do tego dochodzi także potrzeba bezpiecznego przechowywania mini żurawia. W przypadku wypożyczenia, wszystkie kwestie formalne i logistyczne pozostają po stronie firmy wynajmującej, a my możemy skupić się na pracy.
Przeczytaj dalej: Podstawowe zastosowania mini żurawi