Wykonywanie prac na wysokości wiąże się z koniecznością korzystania z odpowiednich rozwiązań gwarantujących nie tylko możliwość szybkiego dotarcia na miejsce prowadzenia robót, ale także zapewniających właściwy poziom bezpieczeństwa. Wśród sprzętu, który daje najszerszą paletę możliwości, największą popularnością cieszą się podesty ruchome przejezdne, wśród których znajdują się zarówno podesty koszowe, jak i podesty nożycowe. Przekonajmy się, czym różnią się te urządzenia i sprawdźmy, kiedy się z nich korzysta.

Czym są podesty ruchome koszowe?

Podesty koszowe to urządzenia, w których kosz będący platformą roboczą zabezpieczoną barierkami jest umieszczony na wysięgniku przegubowo-teleskopowym. Jego pierwszy człon osadzony na obrotowej wieży może poruszać się wahliwie, a kolejne części ramienia to na ogół segmenty teleskopowe rozciągające się za sprawą siłowników hydraulicznych. Cechą charakterystyczną podestów koszowych jest to, że platforma może się w nich poruszać w pionie, osiągając maksymalną wysokość podnoszenia oraz w poziomie, korzystając z maksymalnego wysięgu. Nie ma tu więc problemu z dotarciem do dowolnego punktu znajdującego się w strefie wyznaczanej przez te wartości.

Co wyróżnia podesty ruchome nożycowe?

Podesty nożycowe mają platformę, która przemieszcza się dzięki specjalnemu mechanizmowi składającemu się z odpowiedniej liczby par ramion w układzie X. Ich górne krańce mogą przemieszczać się w pionie, unosząc lub obniżając platformę za sprawą oddalania albo zbliżania się do siebie krańców dolnych, z których jedna para jest połączona z podstawą sworzniami, a druga może się przemieszczać prostoliniowo. Ruch całości jest wymuszany przez siłowniki hydrauliczne. W przypadku podestów nożycowych platforma może przemieszczać się jedynie w pionie.

Czytaj dalej: Rodzaje usług świadczonych podnośnikiem koszowym