To jaka wysokość podnośnika koszowego będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od rodzaju prac i oczywiście wysokości, na której będą prowadzone. To oczywiste. Jednak, aby zapewnić odpowiedni komfort wykonywanych zadań na podnośniku koszowym, trzeba wiedzieć czym kierować się przy wyborze maszyny do prac na wysokości? Od czego zależy udźwig podnośnika koszowego?
Dlaczego przy wynajmie podnośnika koszowego ważny jest udźwig?
Pracując z podnośnikiem koszowym, można przeprowadzić różnego rodzaju prace, o zmiennym stopniu złożoności i problematyce. Nasze mini-żurawie mogą być montowane na samochodach, traktorach, a także być maszynami poruszającymi się samodzielnie. Istnieją różne modele podnośników koszowych. Mogą mieć wysokość roboczą do 30 m, a zasięg boczny sięga nawet 18 m. To, jak będzie „ustawiona maszyna”, będzie zależeć od zakresu prowadzonych prac. Bez względu na to, co będzie przedmiotem wynajmu, każda zwyżka musi mieć ważne dokumenty Urzędu Dozoru Technicznego. Żurawie z koszem używane są między innymi do montażu i konserwacji konstrukcji stalowych (np. reklam), konstrukcji z drewna, czy też montażu linii energetycznych, przycinania drzew, a zimą do usuwania sopli i nawisów śnieżnych.
Od czego zależy udźwig podnośnika koszowego?
Udźwig żurawia określa, jak duży ciężar dany model maszyny będzie mógł wznieść kosz na konkretną wysokość. Im jest ona większa oraz im większy będzie konieczny wychył boczny platformy roboczej, tym udźwig będzie mniejszy. Tu koniecznie trzeba zaznaczyć. Że udźwig maksymalny to nie tylko ciężar samego materiału roboczego to także waga operatorów, narzędzi czy też innych przedmiotów, akcesoriów pomocniczych, które trzeba „zabrać ze sobą” podczas wykonywania usługi. Udźwig podnośników może wahać się między 200 a 250 kg, wszystko zależy od tego jaka praca, na jakim terenie będzie prowadzona. Dodatkowo na możliwy do udźwignięcia przez żurawie ciężar będzie mieć wpływ zastosowany napęd w maszynie. W przypadku podnośników o napędzie spalinowym (żurawie zewnętrzne) udźwig powinien być wyższy niż w przypadku urządzeń zalecanych do pomieszczeń.
Przeczytaj także: Praca na podnośniku koszowym a przepisy BHP