Podnośniki koszowe to niezwykle przydatne urządzenia, czyniące pracę na wysokościach znacznie bezpieczniejszą. Korzysta się z nich w bardzo wielu branżach i czynnościach: przede wszystkim w budownictwie, ale też między innymi podczas montażu i serwisu wysoko położonych urządzeń, mycia niektórych obiektów, na przykład okien i elewacji, ozdabiania oraz renowacji wysokich sufitów i kolumn lub pielęgnacji drzew. Jeśli korzysta się z nich regularnie, można je zakupić, ale często najkorzystniejszym wyjściem jest wynajęcie podnośnika na jakiś czas. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest pomoc wykwalifikowanego operatora, odpowiedzialnego za obsługę urządzenia.
Dlaczego warto wynająć podnośnik z operatorem?
Współpraca z odpowiednio wyszkolonym fachowcem jest niezbędna podczas korzystania z podnośnika. Obsługa tego urządzenia wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością: wiedza i doświadczenie operatora mają przecież bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników znajdujących się wiele metrów nad ziemią. Konieczna jest więc precyzja, ostrożność, znajomość i ścisłe przestrzeganie zasad BHP, a także doskonałe obycie z urządzeniem. Wynajem podnośników koszowych wraz z usługami profesjonalnych operatorów to pewność, że obsługa maszyn zostanie powierzona odpowiednim osobom.
Kto może obsługiwać podnośnik koszowy?
Obsługa podnośnika wymaga bardzo konkretnych kwalifikacji. Przede wszystkim, urządzenia te bardzo często montowane są na pojazdach, więc do ich obsługi konieczne jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii, zazwyczaj B lub C. Absolutnie niezbędne jest również ukończenie kursu obsługi podnośnika koszowego. Szkolenie kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, a uzyskane w jego ramach kwalifikacje potwierdza odpowiedni dokument wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Oprócz tego operator powinien cechować się wspomnianą już znajomością BHP oraz odpowiedzialnością, konieczną w sytuacji, gdy od właściwego wykonania jego obowiązków zależy zdrowie i bezpieczeństwo innych osób. Ważne, aby w przypadku jakichkolwiek problemów zdołał zachować spokój i profesjonalizm.
Czytaj również: Kiedy stosować podesty ruchome, a kiedy koszowe?