Często przed zakupem pewnych rzeczy zastanawiamy się czy lepiej kupić zupełnie nowy przedmiot czy może używany. Chyba najczęściej ta sprawa dotyczy zakupu samochodów lub maszyn. Rynek nowych samochodów czy maszyn i narzędzi oferuje nam gigantyczny wybór rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb. Dużym plusem na pewno jest konfiguracja takiego sprzętu pod nasze oczekiwania. To wszystko ma jeden główny minus. Jest nim cena. Zakup nowego pojazdu czy maszyny często wiąże się ze sporą sumą. Jeśli nie mamy wystarczających pieniędzy, może kupimy używany sprzęt? Cena na pewno będzie atrakcyjniejsza, ale jak z trwałością, zużyciem i eksploatacją? Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Nowe

Nowe rzeczy są piękne, czyste i w pełni sprawne. To zdecydowanie ich główne zalety. Dużą zaletą, jak już wspomnieliśmy, jest również możliwość konfiguracji samochodu, maszyny czy innego sprzętu zgodnie z naszymi potrzebami. Możemy wybrać dodatkowe opcje wyposażenia, kolory i inne funkcje, na których nam zależy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie dodatki zazwyczaj sporo kosztują, a już forma podstawowa często nie jest tania. Może to być skuteczną przeszkodą, jeśli chodzi o podjęcie decyzji zakupu takiego sprzętu. Co prawda istnieją różne formy kredytowania, wynajmu czy leasingu, ale nadal w ogólnym rozrachunku jest to droższa opcja niż zakup używanych rzeczy. Kolejnym dominującym plusem jest sprawność maszyn i pojazdów. Nie da się ukryć, że nowa maszyna wytrzyma zdecydowanie dłuższy okres eksploatacji bez niespodziewanych napraw niż coś używanego. Przy zakupie nowych sprzętów mamy również dłuższy okres gwarancji, a serwis opiera się głównie na przeglądach okresowych i wymianie olejów oraz innych zużywalnych w naturalny sposób podzespołów.

Używane

Używane pojazdy i maszyny mają coś, czego nowe nie są w stanie osiągnąć. Jest to sporo niższa cena względem zakupu nowej maszyny. Jeśli mamy określony budżet na zakup danego pojazdu, możemy wybrać dwie opcje. Albo w tej samej cenie kupić podstawową wersję bez dodatkowego wyposażenia, ale nową z salonu, albo kupić sprzęt używany lepszej marki, z lepszym wyposażeniem czy większą ilością funkcji w tej samej cenie. Przy zakupie używanych żurawi, maszyn i pojazdów na pewno należy zwrócić uwagę na ewentualny serwis. Po zakupie może się okazać, że na start musimy włożyć pewną sumę pieniędzy na podstawowy przegląd i wymianę podzespołów, które są już zużyte. Jeśli spojrzymy bardziej na maszyny i żurawie, działają w nich systemy hydraulicznych siłowników, pomp i przewodów. Przy używanych sprzętach należy dokładnie sprawdzić ich stan i go zweryfikować, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Mimo wszystko nawet jeśli maszyna jest w pełni sprawna, musimy pamiętać o tym, że pracowała już pewien okres czasu, więc możliwe, że w najbliższym czasie pewne części eksploatacyjne się zużyją i będą wymagały wymiany. Oczywiście istnieją firmy i uczciwi sprzedawcy, którzy zaoferują nam sprzęt po serwisie, w pełni sprawny, a w razie problemów zapewnią nam serwis i pomoc techniczną. To właśnie wybór odpowiedniego sprzedawcy jest kluczowym czynnikiem przy zakupie używanych maszyn czy pojazdów. Jeśli znajdziemy uczciwą firmę, bez problemu możemy podjąć decyzję o zakupie używanej maszyny bez obaw o wystąpienie nieprzyjemnych sytuacji czy wad ukrytych.

Każdy z nas musi osobiście podjąć decyzję o zakupie sprzętu. Sami dobrze wiemy czego potrzebujemy i na co nas stać. Nowe jak i używane rzeczy mają swoje plusy i minusy i nie ma tutaj idealnego rozwiązania. Ale jeśli przemyślimy odpowiednio tę decyzję i będziemy pamiętać o sprawach wymienionych w powyższych akapitach, na pewno podejmiemy właściwy i odpowiedni wybór.

Przeczytaj także: Najważniejsze parametry techniczne mini żurawi